Şensezgin Kurmuş » Blog Archive » Ya tahmin ettiğiniz kadar iyi değilseniz?

 
»
M
E
N
U
«
Ya tahmin ettiğiniz kadar iyi değilseniz?
21 Ekim 2009, Zeynep Kurmuş

pointyhairedbossİki Amerikalı psikolog, Justin Kruger ve David Dunning, 1999 yılında ilginç bir araştırma yayınladılar. Araştırma özetle “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” sonucunu ikna edici bir şekilde kanıtıladı. Hatta niteliksiz insanların ne ölçüde niteliksiz olduklarını farkedemediklerini,  niteliklerini abarttıklarını, gerçekten nitelikli olan insanların niteliklerini anlayamadıklarını, ve niteliklerini geliştirdiklerinde niteliksizlklerinin daha çok farkına vardıklarını ortaya koydu.

The Office ve Dilbert (people are promoted up to their level of incompetence) da dahil olmak üzere yönetim işine bir şekilde bulaşmış herkes yukardaki araştırmanın sonuçlarıyla günlük hayatta sık sık karşılaşmıştır. Genelde başkaları hakkında bu gözlemleri yaparken kendimize pek dokundurmayız. Oysa Kruger ve Dunning gösteriyor ki kendimize bu şekilde bakmak, hele ki bakmamız gerçekten gerekiyorsa, çok zor.

O yüzden benim önerim, eğer bugün yönetim pozisyonunda oturuyorsanız,  en azından insanlar arkanızdan ne kadar yeteneksiz diye konuşmaya başlamadan ya da hissetmeden önce, kendi hakkınızda geribildirim almaya başlamanız; bu konuda gelen her bilgiye açık olmanız; bilinçle gidip hakkınızda ve yaptıklarınız hakkında geribildirim istemeniz, insanları doğrudan dahil etmeniz, fikirlerini istemeniz ve ekibinizden öğrenmeyi sürdürmenizdir.

Bu arada bu araştırma ülkemizde çok tutulmuş herhalde ki webde birbirine benzer birçok yazı var. Kısa bir özet için düzgünce bir taneyi YeniBirİş sitesinde bulabilirsiniz. Yalnız dikkat, o yazıların çoğunda iddia edildiği gibi Dunning ve Kruger bu çalışmalarıyla Nobel Ödülü almadılar. Daha doğrusu gerçek Nobel Ödülü almadılar. Nobel’le biraz dalga geçen, Ig Nobel Ödüllerinden aldılar (anlatması zor biraz, sitelerine bir bakın, özellikle de bilimle ilgili mizahı seviyorsanız)Tek Yorum  
yakup writes:
25 Mart 2017, 23:03

herkes kendi düşüncesinin doğruluğu konusunda ısrarcı olabilir, fakat düşüncelerinizin çürütülemez olduğundan emin olmak gerekli, ve doğru adımları atmamızıı sağlıyacak doğru bilgilerin sahibii olmanın gerekliliğinee inannılmalı.. karşımızdaki insanların bize vermiş olduğu sinyalleri yanlış algılarsak ,tıpkı kepenklerini kindirmiş bir magazanın onunda indirim bekleyen birii gibii görünürüz (: hayat onu şekillendiren düşüncelerimizden ibaret evvelaa zihinle alakalı eğitimler almalı sonra bedensel egitimler, anlatabiliyormuyum.. akıl karıştıran doğrulukk payı olmayan sözler istemiyoruz, aksinee öğrendiklerimiii yaşayan bir bilinç halin egetirmeli bunu davranışlarımızlaa alışkanlıklarımız haline getirmek istiyoruz. insanlık onurunaa yaraşır adaletli ve adil bir yaşam ortamı sağlamalı sizlerden öğrendiklerimiz.. tşk ediyorum iletişimee açık bir sayfaa bıraktığınız i,çin (:

Cevap yazın


»  WordPress kullanıyoruz.  »  Ahren'e Ahimsa teması için teşekkürler.
© 2009 Şensezgin Kurmuş. Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.