Şensezgin Kurmuş » Blog Archive » “Lütfen okuyun!”

 
»
M
E
N
U
«
“Lütfen okuyun!”
28 Mart 2017, Zeynep Kurmuş

Yani bu mesajı değil, genel olarak “okuyun”.

Bakın The School of Life 15.03.2017 tarihli mesajında şöyle diyor: “The core – and perhaps unexpected – thing that books do for us is simplify. It sounds odd, because we think of literature as sophisticated. But there are powerful ways in which books organise, and clarify our concerns – and in this sense simplify.”

Kısaca benim çıkarsamalı tercümem; “Kitapların bizim için esas yaptığı hayatı kolaylaştırmak, basitleştirmek. İlk bakışta garip gelebilir, çünkü edebiyat aslında karmaşık/sofistike bir şeymiş gibi düşünebiliriz. Halbuki kitapların çok güçlü yöntemlerle endişelerimizi, düşüncülerimizi, duygularımızı organize etme, netleştirme, ayrıştırma, dillendirme ve dolayısıyla bizim için hayatı kolaylaştırma “basitleştirme” gibi bir işlevi var.

Ece Temelkuran da “Kitap, gürültünün kılavuzudur” diyor. Bence aynı yönde bir mesaj.

Gogol’un Ölü Canlar’ında hikayeleştirmeyi öğreniyorsun, Dostoyevski’nin Budala’sından kişisel farkındalık ne demek çıkarıyorsun, Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf’unda bedel ödemek ne demek öğreniyorsun, hangi bedelleri ödeyeceğine karar veriyorsun, Brecht ile aktivizim öğreniyorsun, Oğuz Atay’dan “beyaz yaka” bunalımını ve oyun oynamayı, kim olduğunu ve değerleri öğreniyorsun vs.

Okuyun, yüzleşin, gelişin.

Bir de bence edebiyat, eşinize dostunuza çalışanınıza anlatmak istediklerinizi sizden çok daha iyi ifade etmiştir. Bir kitap hediye edin. Okuduktan sonra birlikte üzerine konuşun. Herkes ne anlamış, ne görmüş? Bence birlikte öğrenmek, başkalarını anlamak  ve bir takım ana mesajları vermek için de harika bir yöntem.

 

 

 Cevap yazın


»  WordPress kullanıyoruz.  »  Ahren'e Ahimsa teması için teşekkürler.
© 2009 Şensezgin Kurmuş. Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.