Şensezgin Kurmuş » Sıkça Sorulan Sorular

 
»
M
E
N
U
«
Sıkça Sorulan Sorular

Eğitimlerinizin etkinliğini nasıl ölçüyorsunuz?

Herkes gibi eğitimden memnuniyeti ve katılımcı geribildirimlerini öğrenmeye devam ediyoruz. Eğitimlerde nihai hedefimiz çalışanların iş performanslarını arttırmak olduğundan ve kalıcı davranış değişimi ile bunu başarmaya oynadığımızdan üçüncü seviye olarak bilinen davranış değişimi ölçümünü öneriyoruz ve bununla ilgili araçlar sağlıyoruz.

Üçüncü seviyede ölçüm yapmak için davranışsal ve bilişsel hedefleri mutlaka önceden belirleyemeye çalışıyoruz. Neyi ölçeceğiniz üzerinde hemfikir olduktan sonra eğitim programını hedefe odaklamak ve sonuç almak çok daha kolay oluyor. Farkı görmek istiyorsanız ön ölçüm de olmazsa olmaz. Dördüncü seviye olarak geçen iş sonuçlarına yansıması ise hali hazırda iş sonuçlarını ölçüyorsanız mutlaka eğitim ve gelişim faaliyetlerinden sonraki gelişmeleri izlemeyi öneriyoruz. Beşinci seviye olarak geçen yatırımın geri dönüşünü ölçmek ise ancak teorik olarak olabiliyor. Yetkinliğini geliştirdiğiniz bir çalışanınızın bu sebeple takip eden 10 yıl içinde şirketinize getireceği katkıyı diğer faktörlerden ayrıştırarak  ölçebilmek pratikte mümkün gözükmüyor.

Şimdi yukarıda bu anlattığımız üçüncü seviye, dördüncü seviye, davranışsal hedef, bilişsel hedef gibi kavramlar konusundaki görüşümüzü ortaya koyan, biraz da bu ortak kelimeler konusunda sizi bilgilendiren kısa bir sunumu ve iki ek dökümanı burada ve burada bulabilirsiniz.

Eğitimlerinizi her firma için özelleştiriyor musunuz?

Gerekiyorsa özelleştiriyoruz. Ve genellikle gerekiyor. (Edit: customization lafının Türkçesini bulamadık, özelleştirme dedik, daha iyisi varsa aklınızda lütfen bizimle paylaşın)

Hizmetlerinizle ilgileniyoruz. Bize gelip bir demo yapar mısınız?

Ne yazık ki demo yapmıyoruz. Bu sektörde yeterince deneyimliyiz ve kafanızdaki projenin altından kalkıp kalkamayacağımız konusunda şüpheleriniz varsa, sizi diğer müşterilerimizle konuşturabilir, geçmiş deneyimlerimizi paylaşabiliriz.

Fiyatlarınız çok pahalı. Neden sizinle çalışalım ki?

Haklısınız. Bizim bir günlük eğitim fiyatımızı ismi bizim verdiğimiz eğitime benzeyen başka bir eğitimle karşılaştırınca piyasada en yüksek fiyatla çalışan şirketlerden biriyiz. Çünkü işe yarayan işler yapıyoruz. Bu yüzden de aslında en az maliyeti yaratıyoruz. Eğitim firmasının kestiği fatura, eğitime gönderdiğiniz insanların iş kaybı, yolu, konaklaması gibi maliyetlerin yanında çok büyük değil. O eğitim işe yarasa da yaramasa da bu diğer masrafları yapıyorsunuz. İşe yarama ihtimali çok yüksek bir firmayla çalışmayı tercih etmez misiniz?

Bir örnekle açıklarsak. İki milyon lira medya bütçeli televizyon reklamınızı “bedavaya çekerim kampanya işe yararsa para verirsiniz” diyen sinema televizyon bölümü öğretim üyesine mi çektirirsiniz, yoksa birkaç yüz bin lira verip tüm reklamverenlerin memnun kaldığı, reklam filmlerini beğendiğiniz bir yönetmene mi?

İsminizi çok mu düşündünüz? Hiç söylenmiyor.

Söylemesi zor biliyoruz ama bunun için soyadlarımızı değiştirmeyeceğiz. Hem herkesin dili Price Waterhouse Coopers Lybrand, Deloitte Touche Tohmatsu’ya dönüyor. Zamanla bizimkine de alışır diye düşünüyoruz.


3 Yorum  
Pelin Barut writes:
12 Ekim 2009, 08:22

zeynep hanım & emel hanım

sitenize bayıldım, ellerinize, aklınıza saglık. tam sizi yansıtan, dinamik, samimi, profesyonel,eglenceli, yaptıgınız isi nasıl iyi yaptıgınızı anlatan, yaratıcı, guven veren, kısacası mükemmel bir site olmus…yeni yolunuz acık olsun

sevgiler
pelin

AYŞEGÜL GÜNEY writes:
8 Mart 2012, 22:03

yıllar yıllar evvel sizden eğitim almıştık çok keyifliydi çok verimliydi. her şeyi hatırlıyorum da A4 kağıdı nasıl kesmiştik de çember yapmıştık onu hatırlayamıyorum lütfen bana hatırlatın. daha fazla kağıt israf etmek istemiyorum 🙂

Nazlı Toraman Aydın writes:
12 Mart 2015, 12:25

Merhabalar,

Doğru insan her zaman doğrudur! Sizin şirketinizde bundan yaklaşık 10 yıl önce staj yapmıştım. Maaşla ve sigortayla! Yaklaşımı her zaman yapıcı ve destekleyici, insana değer veren, insanı seven ve bunu hissettirebilen çok az iş yeri gördüm. Değerlerinizi eğitimlerinize katıp suya düşün damla misali halka halka yayma isteğinizi ayakta alkışlıyorum. Sitenizi bugün inceleyince hala aynı çizgide olduğunuzu görmek beni çok sevindirdi. Soyadlarınızı çok seviyorum! Nerede söylersem söyleyeyim tanıyan, biliyor! Eee insanı gerçekten seven, kendini de sever 🙂 Bana kattığınız, öğrettiğiniz her şey için sonsuz teşekkürler. Sevgiler PS: Dün stajımdan ayrılırken hediye ettiğiniz vazomu tekrardan kullandım… Hissettirdiğiniz önem, işte tüm bu detaylardan saklı…

Cevap yazın


»  WordPress kullanıyoruz.  »  Ahren'e Ahimsa teması için teşekkürler.
© 2009 Şensezgin Kurmuş. Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.