dunning-kruger-etkisi

Dunning Kuriger Etkisi

Ya tahmin ettiğiniz kadar iyi değilseniz?

İki Amerikalı psikolog, Justin Kruger ve David Dunning, 1999 yılında ilginç bir araştırma yayınladılar. Araştırma özetle “cehalet, gerçek bilginin aksine bireyin kendine olan güvenini artırır” sonucunu ikna edici bir şekilde kanıtladı. Hatta niteliksiz insanların ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemediklerini, niteliklerini abarttıklarını, gerçekten nitelikli olan insanların niteliklerini anlayamadıklarını ve niteliklerini geliştirdiklerinde eksikliklerinin daha fazla farkına vardıklarını ortaya koydu.

The Office ve Dilbert da dahil olmak üzere yönetim işine bir şekilde bulaşmış herkes yukarıdaki araştırmanın sonuçlarıyla günlük hayatta sık sık karşılaşmıştır. Genelde başkaları hakkında bu gözlemleri yaparken kendimize pek dokundurmayız. Oysa Kruger ve Dunning gösteriyor ki kendimize bu şekilde bakmak, hele ki bakmamız gerçekten gerekiyorsa, çok zor.

O yüzden benim önerim, eğer bugün yönetim pozisyonunda oturuyorsanız, kendi hakkınızda geri bildirim almaya başlamanız, gelen her bilgiye açık olmanız, bilinçle gidip hakkınızda ve yaptıklarınız hakkında geri bildirim istemeniz, insanları doğrudan dahil etmeniz ve ekibinizden öğrenmeyi sürdürmenizdir.

Comments are closed.